Zubní (dentální) hygiena

Snad všichni lidé touží po tom mít zdravý a dobře vypadající chrup. Tím základním, čím můžeme předejít vzniku a rozvoji zubního kazu a parodontitidy (paradentozy), jsou pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře a u zubní hygienistky. Dentální hygiena si získala velmi důležité místo v oblasti moderní zubní péče. Stomatologům se mnohem lépe spolupracuje s pacienty, kteří pravidelně navštěvují zubní hygienistku.  Těmto pacientům můžeme nabídnout na naše zubní výplně a protetické práce dlouhodobou záruku.

Od roku 2007 u nás funguje Centrum dentální hygieny. Pracují v něm dvě zubní hygienistky, které mají svou ordinaci zařízenou pouze pro potřeby moderní dentální hygieny. Dentální hygienistka úzce spolupracuje se  zubním lékařem a pomáhá mu nejen s preventivní péčí o chrup a parodont (dásně, závěsný aparát zubů), ale i s léčbou již vzniklých onemocnění v dutině ústní.

V průběhu první návštěvy zubní hygienistka pacienta podrobně vyšetří, stanoví detailní indexy stavu dásní, parodontu a úrovně ústní hygieny. Zjistí jaké má pacient v této oblasti hygienické návyky a jaké typy pomůcek používá. Vysvětlí pacientovi příčiny jeho problémů, nacvičí s ním správné metody čištění zubů a vybere vhodné dentální pomůcky, včetně mezizubních kartáčků a zubní nitě. Provede základní odstranění zubního kamene, vyleštění povrchu zubů (polishing) a eventuálně lokální fluoridaci v místech, kde odstranila zubní kámen. Při tomto  úvodním ošetření zubní hygienistka také stanoví přibližný počet vhodných návštěv nutných pro odstranění problémů v dutině ústní (přítomnost zubního kamene, zubního pigmentu, krvácení dásní, zápach z úst, parodontitida). Dále pak dle výsledků působení zubní hygienistky a situace u konkrétního pacienta plánuje režim pravidelných návštěv.

Frekvence tzv.recallů je odlišná např. u pacientů s parodontitidou.
Ošetření zubní hygienistkou je bezbolestné.  Pokud má pacient citlivé dásně c, používají hygienistky znecitlivující gely. V v případě „hloubkového“ odstraňování zubního kamene,  tzv. kyretáží, aplikuje zubní lékař před ošetřením pacientovi lokální anestezii. U pacientů se zdravými zuby a dásněmi doporučujeme návštěvu u zubní hygienistky alespoň 1x za 6 měsíců, v  některých případech  i častěji.

Zubní hygienistky pacientovi doporučí termín další návštěvy a on si ho v ideálním případě rovnou rezervuje na recepci.  Jinak se občas stane, že pacient „vypadne“ ze systému hygienistické péče, což se  většinou hned projeví na stavu jeho chrupu a dásní.

Prosíme pacienty, aby si ve vlastním zájmu na termíny u zubní hygienistky nosili zubní pomůcky, které používají (běžný zubní kartáček, mezizubní kartáčky, solo kartáček).

Naše Centrum dentální hygieny poskytuje veškeré nabízené služby také lidem, kteří mají svého zubního lékaře jinde a chtějí pouze využít péči našich zubních hygienistek. Návštěva dentální hygieny je také velmi zajímavým a užitečným dárkem ve formě dárkového poukazu, který můžete pro své blízké zakoupit v recepci Zubního centra Ořechovka.