ČTĚTE pozorně: Nejčastější mýty o zubním KAZU!

sip-logo-s

Napsali o nás na webu – http://sip.denik.cz/

Zubní kaz trápí až devadesát procent populace. Zatímco zubaři varují před nedostatečnou prevencí, mnozí pacienti o kazech buď nic nevědí, nebo podléhají různým pověrám. Víte, které jsou nejrozšířenější?

K nejznámějším mýtům patří přesvědčení, že sami každý kaz poznáme, protože nás bude bolet. Zubní kaz obvykle bolí až tehdy, když se přiblíží k zubnímu nervu, a je tedy opravdu velký. „Menší kazy většinou nebolí, i když jich máte plnou pusu. Není nijak výjimečné, že u nových pacientů zjistíme díky moderní diagnostice velké množství kazů. Jednomu jsem jich našel třináct, byl velmi překvapený," popisuje Robert Vondruška z pražského Zubního centra Ořechovka. A dodává, že ani citlivost zubu na změny teploty jídla a pití, případně na sladké a kyselé nemusí být příznakem počínajícího kazu, jak si většina lidí myslí. Tyto potíže často mohou upozorňovat na odhalené a citlivé krčky nebo netěsnící výplně.

Z malého problému velký
Pokud kaz neléčíte, může vám způsobit vážné komplikace: bolestivé záněty zubní dřeně a kořenových kanálků. Postižený zub se může úplně rozpadnout, kazit se začnou i další zuby a v neposlední řadě hrozí, že se infekce z dutiny ústní dostane krví do jiných částí těla.

Materiál plomby je nejdůležitější. Opravdu?
Už se vám někdy stalo, že jste měnili zubaře a ten nový vám převrtával zaplombované zuby? Možná budete překvapení, ale důvodem nemusí být špatně zvolený typ plomby. „Pacienti se často zaměřují hlavně na výběr materiálu pro výplň, ale mnohem víc záleží na kvalitní práci zubaře. Jestli v zubu část kazu nenechal, výplň dobře utěsnil, jestli je dobrý bod kontaktu a podobně," upozorňuje stomatolog.

Zkažený mléčný chrup nevadí. Omyl!
I když mléčné zuby dětem jednou vypadnou, jejich význam to nesnižuje. Pokud má dítě zdravé „mlíčňáky", je pravděpodobné, že bude mít zdravý i trvalý chrup. Dočasné zuby totiž ovlivňují vývoj čelistí a postavení stálých zubů. „V okamžiku, kdy se prořeže první zub, začněte s čištěním. Ve stejné době začněte s dítětem chodit na preventivní zubní prohlídky," doplňuje stomatoložka Jitka Tovaryšová.

Výmluvy na genetiku
Za to, v jakém stavu máme chrup, si zpravidla můžeme sami. Řeči o dědičné kazivosti zubů lékaři vesměs označují za výmluvy. Pro zdravé zuby je naprosto zásadní správná a pravidelná ústní hygiena a správné stravovací návyky. Za ideální lékaři považují kombinovat prevenci domácí s tou profesionální. V podstatě jde o důsledné odstraňování zubního plaku, který vzniká hromaděním bakterií v ústech a jejich usazováním na povrchu zubů. Některé bakterie v plaku přeměňují cukr z jídla v agresivní kyseliny, které narušují a odvápňují sklovinu, jež povrch zubů chrání.

Nemůžete najít zubaře?
Pacient, který nemá svého zubaře, se může obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu. „Zdravotní pojišťovna je povinna zajistit poskytování hrazených služeb svým pojištěncům, včetně jejich místní a časové dostupnosti. Tuto povinnost plní prostřednictvím poskytovatelů, s nimiž uzavřela smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb," doporučuje Tom Philipp, náměstek pro zdravotní pojištění ministerstva zdravotnictví.

Autor: Jitka Janoušková

ZDROJ: http://sip.denik.cz/

Comments are closed.